8weekly.nl |
recensie: Marc Quinn - Marc Quinn: Recent SculptureDe levenslessen van een moderne alchemistdoor Laura Stamps Op de eerste foto in de catalogus van Marc Quinn: Recent Sculpture zien we een foto van de moeder van Quinn, die zijn zoontje op schoot heeft. Bij de foto staat te lezen: "Het zijn de twee uiteinden van de regenboog". De tekst en de foto doen op het eerste gezicht kitscherig en sentimenteel aan. Hoewel Quinn soms inderdaad tegen het sentimentele aanschuurt en een voorliefde heeft voor het belichten van 'levensclichés', blijkt in de tentoonstelling Marc Quinn: Recent Sculpture in het Groninger Museum dat achter een groot deel van zijn werken een wereld aan mogelijke interpretaties, connotaties, wetenschappelijke kennis en persoonlijke verhalen schuilt. Maar is dat genoeg om de tand des tijds te overleven?
The Complete Marbles
Sphinx De zwakte van het stuk zit in de yogahouding waarin Moss is afgebeeld. Dit verwijst natuurlijk naar de hedendaagse trend om de geest via het lichaam te beïnvloeden door middel van commercieel uitgebuite eeuwenoude therapieën. Daarnaast lijkt de houding ook te symboliseren dat Kates imago wordt gevormd door wat de samenleving van haar verwacht. En hier gaat Quinn dus net iets te ver. Het op zoek gaan naar levenswijsheden en het onderzoeken van de hedendaagse stand van zaken is spannend, maar je kunt ook teveel clichés op elkaar stapelen. En dat gebeurt bij Sphinx. Het ligt er te dik bovenop.
Gelukkig toont het Groninger Museum naast deze sculptuur ook het DNA-portret van Moss en het DNA-zelfportret Self Conscious. Quinn is erg geïnteresseerd in erfelijkheid en in de overeenkomsten tussen mensen. DNA is dan natuurlijk een ideaal materiaal om mee te werken. De DNA-portretten zien er allemaal min of meer hetzelfde uit: een perspexbox waarin strengen DNA zichtbaar zijn gemaakt, met daaromheen een spiegelende lijst. Hij maakte bijvoorbeeld een DNA-familieportret met DNA van hemzelf, zijn vrouw, de dochter van zijn vrouw en zijn zoontje. Zijn vrouw en haar dochtertje zijn geen bloedverwanten; hij ervaart ze echter wel als zodanig. Uit onderzoek blijkt dat we 99,9 % van onze genen delen met andere mensen en de meeste daarvan zelfs met alle andere dieren. Wanneer je naar het genoom van een ander kijkt, zie je dus ontzettend veel van jezelf terug. Vandaar dat al de DNA-portretten van Quinn omlijst zijn door een spiegelende rand, waarin je je eigen gezicht ziet. Quinn gebruikte het DNA van Sir John Sulston, Nobelprijswinnaar voor zijn bijdrage aan het Human Genome Project , voor het eerste niet realistische portret dat een plaats kreeg in de National Portrait Gallery. Het portret -dat niet in de tentoonstelling in Groningen is opgenomen- is een voedingsbodem met een bacteriekweek die willekeurige delen van zijn genoom bevat. Deze methode wordt ook in het laboratorium gebruikt om DNA te lezen. Je kijkt naar een conceptueel portret, maar het zegt veel meer over de afgebeelde persoon dan het meest realistisch geschilderde portret dat in de National Portrait Gallery te vinden is. Een ander opvallend DNA-portret in de tentoonstelling is Self Conscious. Dit is een streng van Quinns DNA met veel complete kopieën van zijn genoom, geconserveerd in 99 % alcohol – en dat terwijl Quinn afgekickt alcoholist is. De stof die een deel van Quinn vernietigt, beschermt dus juist een ander deel. Alchemie Quinn sluit mooi aan bij deze traditie. Hij is op zoek naar zijn eigen kern, de kern van anderen en de kern van het leven. Hierbij gebruikt hij materialen die verschillende vormen of betekenissen aan kunnen nemen. Dit alles overgiet hij met een zeer gelikt en af en toe sensationeel sausje dat zijn werk interessant maakt voor de kunstmarkt. Zijn de overpeinzingen van deze moderne alchemist de moeite waard? Wellicht zou hij niet elke gedachtekronkel moeten omzetten in een serie werken, maar zijn nu al rijke oeuvre bevat zeker enkele klassiekers. Dus, de tand des tijds? Lang niet al zijn werken. Maar zowel Self als zijn DNA Pieces dingen mee als serieuze kandidaten. Catalogus Marc Quinn: Recent Werk Marc Quinn: Recent Sculpture Rod Mengham, Marc Quinn, Sue-An van der Zijpp Prijs: €25,- ISBN: 978-90-5662-511-5 |
EXPO
Marc Quinn: Recent Sculpture
Marc Quinn Gezien in het Groninger Museum, Groningen Nog te zien tot 27 augustus 2006
ADVERTENTIE
ZOEKEN
LINKS
Groninger Museum
ADVERTENTIE
EXPO
MEER RECENSIES
|
© 1998-2012 8WEEKLY Webmagazine
|