8weekly.nl |
recensie: Music in Motion - Langs de wereldsteden van de muziekMultimediaal cross-overbombardementdoor Cristel Stolk 'Writing about music is like dancing about architecture' – een citaat van Elvis Costello op de muur van de centrale 'concertzaal'. Muziek is een abstract verschijnsel, dat niet in woorden lijkt te vatten. Hoe pak je dan een tentoonstelling over dit onderwerp aan? Museum Volkenkunde in Leiden doet het met een stevige inleiding, interactieve installaties en veel, heel veel videofragmenten.
Broeinesten De tentoonstelling zoomt in op de huidige situatie in vijf muzikale wereldsteden: Bamako, Rio de Janeiro, New York, Berlijn en Tokyo. Grote steden zijn bij uitstek de centra van de muziekuitwisseling. Elke wereldstad heeft zijn eigen kenmerken die van invloed zijn op de muzikale genres. Zo barst Berlijn van de leegstaande panden en biedt de stad letterlijk de ruimte voor muzikale initiatieven. In een persoonlijk verhaal op video van minimal-electric improvisatiemuzikant Thomas Ankersmit zien we dat voor zelfs de kleinste stromingen een publiek is.
Interactief Het Museum Volkenkunde heeft alle multimediale registers opengetrokken om een wervelende tentoonstelling neer te zetten. Het New Yorkse gedeelte is een loungeruimte waar de bezoeker met de koptelefoon op kan kijken en luisteren naar de vele muziekstijlen die in de melting pot borrelen. Op de dansvloer in de Rio de Janeirozaal moeten de voeten juist van de vloer. Wie de ruimte betreedt krijgt automatisch een muziekinstrument en sambaritme toebedeeld, waarmee al bewegend een muziekstuk ontstaat.
Door alle film- en video-installaties zou je bijna vergeten dat het museum beschikt over een collectie niet-westerse muziekinstrumenten. Ook deze zijn in de presentatie geïntegreerd. Music in Motion is een levendige tentoonstelling over een prachtig, maar complex onderwerp. De invalshoek cross-over is vanuit het oogpunt van het Museum Volkenkunde een heel geschikte keuze, maar materie is niet eenvoudig. De muziekhistorische inleiding is bijvoorbeeld vrij gespecialiseerd. De hoeveelheid beeld en geluid is – net als het aanbod van verschillende muziekstijlen – overweldigend. Het is onmogelijk alles in je op te nemen. Pik de cross-overboodschap en baan je eigen weg door het aanbod, is mijn advies. En na het bezoek kun je op de speciale website je eigen muzikale ervaringen delen. Zo krijgt het thema 'cross-over' in museaal opzicht een extra dimensie. |
EXPO
Music in Motion - Langs de wereldsteden van de muziek
Gezien in Museum Volkenkunde, Leiden Nog te zien tot 23 augustus 2009
ZOEKEN
ADVERTENTIE
EXPO
MEER RECENSIES
|
© 1998-2012 8WEEKLY Webmagazine
|