8weekly.nl

 

recensie: Stephen King (vert. Hugo Kuipers) - De beproeving 1 - Kapitein Trips

Klassieker in stripvorm

door
23 november 2010

We maakten onlangs al kennis met de grafische vorm van De Donkere Toren en nu is het alweer tijd voor de stripversie van Stephen Kings klassieker De beproeving. Stephen King en de graphicnovelindustrie lijken elkaar gevonden te hebben.

Was het bij de stripversie van De Donkere Toren nog even wennen aan de stijl (zowel op grafisch gebied als op het vertelvlak), bij De beproeving is het allemaal wat vertrouwder gebleven voor de Stephen Kinglezers. Er worden ditmaal geen nieuwe elementen en verhaallijnen toegevoegd; het oorspronkelijke verhaal wordt gedegen uitgewerkt.

Verhaal
Voor degenen die dat verhaal niet kennen volgt nu een korte uitleg. De rest van de lezers kan gerust twee alinea's doorscrollen. In De beproeving wordt de wereld getroffen door een uitbraak van een uiterst dodelijk griepvirus. Dit virus, ook wel Captain Trips genaamd, is door het Amerikaanse leger ontwikkeld en door een foutje (oeps, bedankt!) in de circulatie gekomen. Met een besmettingskans van 99,4 procent en een even zo hoog sterftecijfer belooft dat weinig goeds voor de wereld.

De weinige Amerikaanse overlevers verzamelen zich weldra in twee kampen. Een in het Westen rondom moeder Abigail en een kamp in het Oosten, geleid door de nachtwandelaar Randall Flagg. Al snel zal deze tweedeling uitmonden in een strijd tussen goed en kwaad. De uitkomst zal bepalend zijn voor het voortbestaan van de mensheid. Of ze nu ten goede of ten kwade is.

Heldere herkenbaarheid
Voor wie de roman De beproeving al gelezen heeft, zal deze stripversie een waar feest van herkenning zijn. Zo komen alle bekende personages uit het boek weer opdraven. De stille Stu Redman, de norse Larry Underwood, de sympathieke Nick Andros en de mooie Frannie Goldsmith laten zich allemaal weer zien. En uiteraard zwaait ook Donald Merwin Elbert, beter bekend als Trashcan, weer flink met lucifers. Deze, en vele andere personages, komen allemaal tot leven in deze nieuwe verschijningsvorm.

De tekenstijl is minder afstandelijk dan in De Donkere Toren. De stijl van Mike Perkins (Captain America, Spider-Man) is veel toegankelijker en lichter dan die van Jae Lee. Anatomisch klopt het misschien niet altijd helemaal wat Perkins laat zien (realistische personages zijn blijkbaar toch lastiger neer te zetten dan superhelden), maar hij weet de sfeer goed neer te zetten. Verrassend genoeg is deze lichtere stijl juist in de donkere passages op zijn best.

5xKing
Voeg bij dit alles het voortdurend van verhaallijn wisselende perspectief dat we zo van King gewend zijn en je krijgt een heerlijk herkenbaar boekwerk. Sterker nog: we krijgen er nu zelfs vijf! De graphicnovelreeks van De beproeving is namelijk over vijf albums uitgesmeerd. En die ruimte maakt het mogelijk alle door King aangevoerde verhaallijnen uit het boek ook in de strip goed uit te werken. En dat is voor een complex boek als De beproeving geen makkelijke klus. Deze reeks graphic novels is een getrouwe vertaling van de roman geworden en daarmee meteen ook een regelrechte aanrader voor alle fans én nog niet fans. 


Stephen King • De beproeving 2 – Amerikaanse nachtmerries • € 17,95 • 9789024590681







 STRIP
De beproeving 1 - Kapitein Trips

Uitgever: Luitingh-Sijthoff
Prijs: € 17,90
176 bladzijden
ISBN 9789024531882

 ADVERTENTIE

 ZOEKEN
Alle artikelen 8WEEKLY:

 ADVERTENTIE